چرا رد دد ردمپشن 2 بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم است ؟

چرا رد دد ردمپشن 2 بدترین بازی فوق العاده تاریخ است ؟ در این مقاله قصد داریم بفهمیم پشت این بازی پیروز و معتبر در تاریخ گیم چه شکست بزرگی خوابیده است با ما همراه باشید !

رد دد ردمپشن 2

فکر میکنم نزدیک به 9 ماه است که در هفته حداقل سه ساعت را پای ردد ردمپشن 2 ( به قول خیلی ها بهترین گیم تاریخ ) میگذرانم و هر بار آنقدر برایم تازگی به ارمغان میاورد که انگار اولین بار است داچ و دار و دسته اش از جهنم بلک واتر فرار کردند و به جهنمی سوزان تر قدم میگذارند ؛ دوربین پویا ، ترکیب بندی های فوق سینمایی ، مناظر حیرت انگیز که با تکنیک های مختلف در کنسول های این نسل با آن محدودیت های سخت افزاری و عجیب غریبشان پردازش میشوند ، از همه مهم تر گیم پلی پویای بازی و تناسب آن با فضاسازی ، موسیقی ، جهان بازی و خیلی چیز های دیگر از رد دد ردمپشن 2 عنوانی به غایت تمام کمال ساخته است ! اما جایی در این میان راک استار چیزی را پشت سرش رها کرده ؛ چیزی که گوهر وجودی استدیویی آمریکایی به نام راک استار بود ! محتوا .

بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم

بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم
اسرار رد دد 2 را بخوانید !

چرا ؟ اصلاً مگر میشود استدیویی با آن وسعت روی تک تک کارکتر های بازی تا تک تک خرس ها و مارها وقت بگذارد ولی از نظر محتوا و داستان که امروزه مهم ترین المان بازی های ویدیویی است یک فاجعه بیافریند ؟ بله میشود ! داستان در واقع یک پیش درآمد بر قسمت اول است ! (اسپویل شروع شد) یعنی ما میدانیم مارستون عضوی از گروه داچ بوده و از آن مهم تر اینکه میدانیم روزی از آنها جدا میشود و تک تک آنها را به درک واصل میکند ! به جز تنها عضو اساسی گروه ! یعنی آرتور مورگان ! مورگان کجاست ؟ چه بلایی بر سرش آمده چرا مارشال های دولتی نمی خواند مارستون به سراغش برود ؟ بله تنها احتمال موجود و آنچه که خود مارستون میگوید : آرتور مرده ! داستان بازی سرگذشت مورگان به عنوان یک رستگاری دیگر از سری رد دد برای ما روایت میکند که از قضا با گیم پلی رابطه تنگاتنگی دارد ! موضوع این است که ما اوج داستان را میدانیم ! مرگ آرتور ! پس هیچ چیز دیگری که منطق اساسی داستانی را که از پیش میدانیم زیر سوال نمیبرد . آرتور حتماً میمرد و از آنجا که اسم بازی رستگاری است رستگار هم میشود هیچ نقطه عطفی که هواداران مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد در داستان نیست فقط سرخوشی فرم برای کسانی که 60 دلار بابت زحمت چند ساله راک استار پرداخت کردند !

فاجعه عمیق تر از این حرف هاست !

رد دد ردمپشن 2 - لنی
چرا رد دد ?

راک استار مهم ترین استدیوی بازی سازی محتوا محور تا اینجای تاریخ است ؛ از سری GTA گرفته تا بازسازی مکس پین و شاهکار “قلدر” تا همین رد دد ! آنچه که راک استار بدون استثنا در تمام محصولاتش انجام میداده نمایش زشتی ها و پلشتی های فرهنگ سرمایه داری (آمریکایی) زشت تراز واقعیت است ! مجموعه GTA کمدی و هجوی بی رحمانه به فرهنگ رویای آمریکایی است . آنقدر بی رحمانه که از نیویورک تا لس آنجلس برایش فرقی نداشته و در نسخه های مختلف به همه ی ابعاد پول ، ثروت ، انسان شرطی ، سگ های عزیزتر از فرزند که در موقعیت های خطرناک به خاطر سگی ماده تنهایتان میگذارند و سیاستمدارانی که همانطور که آموزش دیده اند منافع خود را بر دیگران ترجیح میدهند و … یا حتی عنوان قلدر ! که تماماً نقد صریح به نظام آموزشی قلدر پروری که در نهایت پیامش این خواهد بود : سگ ، سگ را میدرد ! چه با نمره ی امتحان بیشتر و چه با زور بازو ! که البته در این مورد آخر پایش به دادگاهی بازمیشود که در آن مدعی الخصوص (بخوانید عموم) خانم هیلاری کلینتون بوده که ظاهراً به لطف وکیلش از ورشکستگی نجات میابد ! حالا که راک استار همه ی این ها را پشت سر میگذارد میرود به سراغ عنوانی که رد دد ریدمپشن 2 نام دارد . برمیگردد به قرن 19 ! زمانی که تگزاسی ها علاقه زیادی به لینچ کردن سیاهان داشتند ! در ابتدای قرن بیستم در آمریکا، لینچ‌کردن یک سرگرمی برای عکاسان بود. مردم کارت‌پستال‌هایی از لینچ افرادی را که شاهدش بودند برای هم می‌فرستاند. این عمل چنان باب بود که در سال ۲۰۰۰ نویسنده‌ای در تایم نوشت که «حتی نازی‌ها سوغاتی‌های آشویتس را نمی‌فروختند، ولی صحنه‌های لینچ به بخشی پررونق از صنعت کارت‌پستال تبدیل شد. در ۱۹۰۸، این تجارت چنان بزرگ و ارسال کارت‌های قربانیان زجرکشی چنان زننده شده بود که رئیس کل پست آمریکا این کارت‌ها را ممنوع کرد».[
اما یک لحظه صبر کنید ! خبری از تگزاس نیست . امریکا چرا ؟ ولی به جای تگزاس با ولنتاین ، آرمادیلو و سنت دنیس طرف هستیم ! لنی جوان سیاهپوست گروه طوری از نژادپرستی صحبت میکند انگار که سالهاست پرونده اش بسته شده اما ما میدانیم که وقتی آرمسترانگ برای اولین با روی ماه قدم میگذاشت عبور سیاهان بعد از ساعت 8 شب در اکثر ایالات آمریکا ممنوع بود ! رد دد 2 حتی سعی هم میکند ! او تلاش میکند با پیامی مشابه ” مردی که لیبرتی والاس را کشت ” بر علیه نظام سرمایه داری داستان را جلو ببرد اما رستگاری مورگان (نظر سرمایه گذار) آنقدر در داستان اهمیت پیدا میکند که این موضوع هم پاک فراموش میشود.

چرا بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم ؟
بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم

چرا بدترین بازی فوق العاده تاریخ گیم ؟ چرا رد دد ?

رد دد ردمپشن 2 یک خیانت بزرگ به هواداران این مجموعه است ! پایان بندی رد دد 1 آنقدر فوق العاده بود که فکر نمیکنم جایی در این عنوان حتی به نزدیکی آن برسیم ! وقتی مارستون خودش را فریب خورده و در میان آتش سنگین اسلحه های دولتی میبیند به معنای واقعی کلمه متوجه میشود که امروز روز خوبی برای رستگار شدن هست . همانطور که آرتور مورگان گفت : مارستون !؟ اون کسیه که بازی رو برده !

hook

دیدگاه‌ها

*
*

  محمد امین پاسخ

  سلام بنده هم نظرم اینه که راکستار باید بازیهایی بسازه که اینقدر روی فرهنگ کثیف امریکا مانور ندن بلکه روی داستانی زیبا مانور بدن
  و بازیهایی نسازه که اینقدر مستهجن باشن مثل gta 😵

   hook پاسخ

   البته من با نساختن این بازی ها موافق نیستم ... اگر قراره که چیزی رو نقد کنیم اتفاقاً باید تمام ابعاد تاریک و روشنش رو نشون بدیم ... اما وقتی این روشو انتخاب کردیم که نباید وسطاش بزنیم زیرش