کمیک هوک

گرنت موریسن ؛ نابغه دو جانبه مارول و دی سی

گرنت موریسن ، نویسنده بزرگ و موفق دنیای کمیک های مارول و دی سی که به عنوان تنها نابغه ی داستان نویس که مرزی میان مارول و دی سی قائل نیست میشناسیم البته این موجود خلاق داستان جالبی دارد که هرگز نمی خواهید از دستش بدهید ؛

گرنت موریسن در یک نگاه

اگر اهل مطالعه ی کمیک های دی سی و مارول و یا حتی رمان های گرافیکی باشید بعید است که موریسن را نشناسید ؛ این نابغه ی 60 ساله که ظاهرش هیچ شباهتی به این سن و سال ندارد ؛ توانسته بود خط داستانی بدون راوی را برای بسیار از عناوین کمیک که دوستشان دارند به کمال برساند برای مثال بیاید برویم سراغ عناوینی چون تیمارستان آرکام : خانه ای خطرناک بر روی زمینی خطرناک ، مرد حیوانی و مردان اکس جدید و البته Happy !

گرنت موریسن نابغه دو جانبه دی سی و مارول

گرنت موریسن در سال 1960 در اسکاتلند متولد شد و از آنجا که یک هنرمند از همان ابتدا گرایشات هنرمندیش مشخص میشود ( مخصوصاً در سیستم آموزشی خودمان ) به مدرسه ی آلن گلن رفت و به عنوان طرحی برای معرفی کارش داستانی تصویری را به استاد راهنمایش ارائه کرد و از آنجا که اساتید هنری استعداد خوبی در سرکوب کردن قدرت خلق دارند ، طرح موریسن را مردود و به او پیشنهاد کرد به جای کار هنری به سراغ یک کار تمام وقت در بانک برود و این دقیقاً همانجایی که خواهد بود که او موفق خواهد شد . اما از آنجا که گرنت موریسن اهمیت زیادی برای ایده های استاد راهنمایش قائل بود همان داستان را توسعه داد و اولین شماره از کمیک اش را به نام ” در جوار اساطیر” منتشر کرد . در دهه ی 70 میلادی داستانگویی تصویری به عنوان کمیک در اسکاتلند راه نیافته بود اما در نیوریورک اتفاقات دیگری میفتاد … با شروع دهه 80 میلادی دی سی در حال اوج گرفتن بود و از بد حادثه هم از کارهای گرنت موریسن مورد تایید دی سی قرار گرفت و اولین مجموعه لیگ عدالت آمریکا با مشارکت گرنت موریسون نگاشته شد که به طرز وحشتناکی مورد اقبال هوادارن دنیای دی سی قرار گرفت و همین یعنی تثبیت موریسن در دنیای کمیک !

دوران طلایی موریسن

موریسن فرصت این را داشت که در کنار نویسندگان و هنرمندانی چون نیل گیمن و آلن مور یکی از بهترین آثار تاریخ رمان های گرافیکی به نام تیمارستان آرکام : خانه ای خطرناک بر روی زمینی خطرناک بنویسد ! با اینحال کمیک این اوج کار گرنت موریسن در نویسندگی کمیک نبود ؛ موریسن از کسانی بود که در خلق مجموعه ی اعجاب انگیز “گشت دووم ” یا Doom patrol نقش اساسی داشت که البته بعدها با حضور در مجموعه ی تلویزیونی حسابی از خجالت این عنوان در آمد اما نمیشود منکر تاثیر شگفت انگیز گشت دووم در دنیای کمیک دی سی شد.

گرنت موریسن در فیلم بابا و مامان
نویسنده بزرگ و موفق دنیای کمیک
گرنت موریسن در فیلم بابا و مامان

ورود به فیلم و سریال

اگر مجموعه ی Happy ! یا همان ماجرای یک قاتل و دوست خیالیش را دنبال کرده باشید کاملاً با فضای داستان گویی گرنت موریسن آشنا خواهید بود ؛ البته این مجموعه هم پیش از اینکه تبدیل به سریال تلوزیونی موفقی شود در قالب کمیک ارائه شده بود ؛ البته که کسی مثل موریسن حداقل یک بار باید جلوی دوربین خودنمایی کند ، آن هم کنار نیکلاس کیج در فیلمی نه چندان خوش ساخت به نام ” مامان و بابا” !

مجموعه ی Happy
نابغه دو جانبه

دیدگاه‌ها (0)

*
*

همین حالا! در خدمت شما