کانسپت آرت چیست ؟ و کانسپت آرتیست کیست ؟

کانسپت آرت چیست ؟ کانسپت آرتیست چیست ؟

کانسپت آرت چیست ؟ اگر تا به حال چیزی به نام کانسپت به گوشتان آرتیست خورده باشد حتماً برایتان سوال میشود این عزیزان چه میکنند؟ اگر میخواهید بدانید با ما همراه باشید در مقاله کانسپت آرتیست کیست.

کانسپت آرت چیست ؟

کانسپت یا concept در واژه به معنای مفهوم است ؛ طبیعتاً منظور ما از کانسپت آرت هنر مفهومی و آنچه که بعضی دوستان تعبیر میکنند نیست ! خوشبختانه در نظام آموزشی ما دوستانی که معماری ، نقاشی و چند رشته ی دیگر را مطالعه کرده باشند تقریباً درک نصفه و نیمه ای از این هنر دارند ؛ کانسپت آرت هنر خلق آثاری است که شامل ایده و پیش ایده برای تولید یک پروداکت بزرگ است حال میخواهد یک مجتمع تجاری باشد یا یک فیلم سینمایی و یا یک بازی ویدیویی و … معمارها از کانسپت آرت استفاده میکنند اما به دلیل اینکه ابعاد و اندازه ها در معماری در اولویت است معماری نتوانسته خانه ی اصلی کانسپت آرت باشد پس هنر دیجیتال را بستر اصلی خود میابد (اگرچه این بدان معنی نیست که هر اثری که خارج از فضای دیجیتال ، کانسپت آرت محسوب نمیشود اما به خاطر ظرفیت های اقتصادی و به صرفه تکنولوژِی دیجیتال امروزه کمتر میبینم که از قلمو و بوم استفاده شود.) فرض کنید قرار باشد یک ساختمان ساخته شود و به جز معمار هیچکس هم قرار نیست بداند که این ساختمان قرار است چه شکلی باشد ؛ اگر هزینه های اشتباهات دیگر عوامل را هم به خاطر درک غلط از پروژه را درنظر نگیریم هیچ سرمایه گذاری هیچ مبلغی را روی توهمات ذهن یک معمار سرمایه گذاری نمی کند پس معمار دست به قلم میشود و … . دقیقا همین شرایط بر سینما ، برنامه تلوزیونی ، ویدیوگیم حاکم است ؛ کانسپت آرت هم یک زبان رایج در دنیای هنر است و هم هنری جذاب و به روز !

کانسپت آرتیست

کانسپت آرتیست کیست ؟

اگر فکر میکنید کانسپت آرتیست قرار است نابغه ای باشد که هیچ شهرتی نسیبش نمی شود باید بگویم درست فکر میکنید ؛ کانسپت آرتیست در هر اثری باید ایده ای جدید و جذاب را به تصویر بکشید و تقریباً تمام چیزهای حیرت انگیزی که در سینما و ویدیوگیم میبینید توسط این دوستان خلق شده و سپس توسط کارگردان هنری به قول خودمان گلچین میشود . اما چرا نابغه ؟ کانسپت آرتیست باید طراحی بداند اما طراح نیست ، نورپردازی را بیاموزد اما نورپرداز نیست ، با نرم افزارهای سه بعدی کار کند اما طراح سه عدی نیست ، طراحی لباس انجام دهد اما طراح لباس نیست ، انواع لنز دوربین را بشناسداما قرار نیست تصویربردار باشد واز همه مهم تر داستانگویی بداند اما قرار نیست قیلمنامه نویس باشد اگر تمام شرایط بالا را داشتید پس از خلق حداقل 100 ترکیب بندی فریم ، 100 طراحی محیط و 150 کارکتر میتوانید یک کانسپت آرتیست مبتدی باشید یا میتوانید همین الان شروع کنید و با تجربه کردن تمامش را بدست آورید !

کانسپت آرت چیست کانسپت آرتیست

کانسپت آرتیست از چه ابزاری استفاده میکند ؟

جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد ! از هر چیزی ! از خمیربازی و تصویری از فرم بطری شامپو تا موتور رندر وی ری در نرم افزار سه بعدی مایا ! دامنه ی وسیعی است اینطور فکر نمیکینید اما آنچه که تجربه شخصی بنده بوده و اعتقاد بسیاری از بزرگان این هنر است نباید وقت خود را صرف یادگیری تمام نرم افزارهای سه بعدی ، ابزار و … کنید ؛ نرم افزار مورد نظرتان را انتخاب کنید و شروع به تجربه کردن و آموختن چیزهای جدید برای بیان ایده ی جذابتان کنید اما اگر خیلی به معرفی نرم افزار اصرار میکنید ؛ یک نرم افزار طراحی دوبعدی که حتماً نیازی نیست وکتور محور باشد (فتوشاپ ) ، یک نرم افزار مدلینگ قدرتمند (زد براش) و یک موتور رندر (کیشات برای دوستانی که علاقه به کار مدلینگ ندارند و وی ری برای دوستان علاقه مند ) کفایت میکند ؛ باقی نرم افزارهایی مثل رینو ، تری دی مکس و کورال و … هم کار همین سه نرم افزار را انجام میدهند.

کانسپت آرت

کانسپت آرتیست ، نقاش یا گرافیست !

یک کانسپ آرتیست به هیچ وجه لزوماً نقاش نیست اما گرافیست چرا! خیلی کم پیش می آید یک کانسپت آرتیست را در حال نقاشی ببینید ؛ اکثراً از فرم ها و طرح های موجود استفاده میکنند و آنها را با خوش فکری مال خود میکنند البته دوستان نقاشی هم هستند که کار کانسپت انجام میدهند اما آنها هم پس از مدتی متوجه میشوند قرار نیست چیزی که تحویل میدهند یک اثر هنری گرانمایه باشد که چند سال عمر وقت صرف خلقش بکنند ! کانسپت ها ایده هایشان را بیان میکنند حالا هر چه زیباتر باشد ؛ کارگردان هنری را بیشتر تشویق میکنند که از آن ایده استفاده کند اما یک کانسپ آرتیست حتماً باید بینش گرافیکی داشته باشد ! بدون گرافیک ، دانش درمورد شکل ها ، فرم ها ، رنگ ها ، ترکیب بندی و … وجود ندارد !

ادامه دارد

برچسب‌ها:
hook

دیدگاه‌ها

*
*

    مبین پاسخ

    خیلی خوب بود دمتون گرم