کمیک هوک

آرت بوک چیست ؟ امروزه فیلم و بازی های چگونه ساخته میشوند ؟

حتماً تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که امروزه فیلم ها و بازی ها چگونه ساخته میشوند ؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بیابید باید سری به آرت بوک های عناوین مختلف بزنید پس اول باید بدانیم آرت بوک چیست ؟

آرت بوک چیست ؟

به هر کتاب هنری آرت بوک می گویند اما چون این روزها کسی آنقدر به هنر اهمیت نمی دهد و همه عاشق اونجرز و خدای جنگ و این جور چیزها هستند پاسخ به این سوال که منظور از آرت بوک چیست کمی متفاوت شده. واقعیت این است که آرت بوک ها محصول هنر پیش تولید هستند ! ( بله بر خلاف آنچه که فکر میکنید پیش تولید نیز یک هنر است و شاید اقتصادی ترین هنر باشد .) اگر آرت بوک ها اختراع نمیشدند شاید امروز فیلم هایی مثل پسر جهنمی و ارباب حلقه ها هرگز ساخته نمیشدند و صنعت گیم در همان مراحل آغازین شکست میخورد . آرت بوک ها کمک میکنند تا برای ساخت یک فیلم اجتماعی که با کمی تکنولوژی هزینه ی تولیدش نصف میشدند 8 میلیارد تومان هزینه نشود که هم تهیه کننده و هم کارگردان و سرمایه گذار تا روز آخر اکران خدا خدا کنند که فیلمشان بفروشد. پیش تولید و تهیه ی آرت بوک فرآیندی کاملاً پیچیده و هنری هستند ؛ اصولا فیلمی که آرت بوک ندارد هنوز آماده ی تولید نیست ! میپرسید چرا ؟ چون هنوز سرمایه گذار ندارد ! چرا؟ چون سرمایه گذار نمی تواند در این شرایط اقتصادی سرمایه ی با ارزشش را روی چیزی متمرکز کند که اصلاً نمیداند چیست و قرار است چه چیزی باشد و به اعتبار ضمانت فلان چهره ی هنری هم سرمایه گذاری نمیکند چون کیفیت محصول برایش اهمیت دارد ! (البته اگر لطف کنند!) آرت بوک تهیه شده در اختیار سرمایه گذار قرار میگیرد و اگر صلاح دانستند سرمایه گذاری میکنند بعد هم این کتاب ارزشمند در اختیار تیم تولید قرار میگیرد تا ببیند دقیقاً برای تولید چه چیزی به چیزی نیاز دارند. اگر این فرآیند حذف شود صنعت گیم و فیلمسازی عملاً وجود ندارد و هر چیزی که تولید میشود دستخوش مجموعه ای ازاحتمالات خواهد بود یا مثلاً اگر پیش تولید به چند پلات سه تا چهارخطی و چند تا خط عجیب و غریب به عنوان طراحی صحنه ختم شود نقش تهیه کننده و کارگردان اثر زیر سوال خواهد بود ؛ خدا را شکر که در سینمای ما فرآیند تولید کاملاً اصولی است و انتشار پشت هم آرت بوک ها خود شاهد این مدعاست. (مورد بوده که دوست عزیزی گفتند : شما اگر 100 سال هم پیش تولید انجام بدی بازهم توی تولید به مشکل میخوری ! وقتی ازش درخواست آرت بوک کردم فرمودند : داریم ولی نمیدونم کجاست ! خب اینکه همیشه همه اتفاقات اونطور که ما میخوایم پیش نمیره طبیعیه اما مهم اینکه تجربه شما وقتی زیاد میشه که درصد این اتفاقات پایین بیاد ! )

آرت بوک چیست
یکی از صفحات فصل شخصیت ها

آرت بوک فیلم و بازی دقیقاً شامل چه چیزهایی است ؟

پاسخ به این سوال متناسب با نوع پروداکت ، روش کار کارگردان هنری و … متفاوت است اما ما اینجا یک خلاصه چند خطی ارائه میدهیم ؛ آرت بوک ها بیش از قابل مطالعه بودن قابل مشاهده اند یعنی پر اند از کانسپت آرت و تصویرها و ترکیب بندی های بکر که منظورشان ارائه ی یک ذهنیت از پروداکت است . به طور معمول هر آرت بوک چهار فصل اصلی شامل : 1- شخصیت ها 2- محیط ها 3-دارایی ها و لوازم 4-استوری بورد ها هستند . هر کدام از این فصل ها محتوایی زیر نظر کارگردان هنری دارد که بعدها بیشتر به این موضوع میپردازیم .اما بر خلاف آنچه تصور میشود اگر سرمایه گذاری آرت بوک شما را ببیند نمی تواند ایده ی شمارا بدزدد ؛ هیچ آرت بوکی کل سناریو و یا تمام طراحی ها را شامل نمیشود ! در واقع این کتاب ارزشمند شامل چند نسخه است ؛ نسخه ی اولیه که در پایان مرحله پیش تولید جمع آوری میشود که تمام ایده ها و کانسپت ها را شامل میشود ! نسخه دوم نسخه ایی است که به سرمایه گذار ارائه میشود و شامل مختصری از نسخه ی اول است (البته با محتوای جذاب برآورد مالی ) نسخه ی سوم در پایان پس تولید جمع آوری شده و ایده هایی که وارد اثر نشدند را از آرت بوک در آورده و منتشر میکنیم.

آرت بوک ها مقدسند ؟

نه ! به هیچ وجه ممکن است به دلیل مشکلات مختلف نتوانید ایده ی یک کانسپت را در اثر پیاده کنید آن وقت است که به سراغ آرت بوک اولیه میروید و ایده ی جدیدی برای به تصویر کشیدن آن صحنه استفاده میکنید اگر نشد بازهم سراغ بعدی میروید و اگر بازهم نشد از یکی از کانسپت آرتیست هایتان (که در مقاله ی بعدی به کانسپت آرت میپردازیم ) میخواهید که با توجه به شرایط فعلیتان یک ایده ارائه دهد و صد البته به سراغ فیلمبردار بیچاره که دستمزد و هزینه ی لوازمش سرسام آور است نمی روید چون اصولاً این دوستان اعصاب ندارند و ممکن است به خاطر همان یک صحنه دستمزد جداگانه ای از شما بگیرند ! ( از این فیلم بردارها یعنی تصویربردارها خدایی نداریم !)

آرت بوک ها برای چه کسانی تولید میشوند ؟

برای تمام کانسپت آرتیست ها دنبال ایده های جدیدن ، برای تمام هوادارن مجموعه ها ، برای تمام هنرمندان در تمام رشته ها و از همه مهم تر برای سرمایه گذاران که با یک نگاه پروژه خوب را از پروژه بد تشخیص دهند .

دیدگاه‌ها (2)

*
*

    محمد شاه محمدی Guest ژانویه 25, 2020 Reply

    از کجا میتونم آرت بوک تهیه کنم چون من از اکثر کتاب فروشی های تهران و کرج پرسیدم و حتی اونها نمی دونن که چی هستش چه برسه به اینکه داشته باشن.؟؟!!؟؟؟

      hook مدیر کل ژانویه 25, 2020 Reply

      از سایت ما می تونید سفارش بدید

همین حالا! در خدمت شما